ورود به سایت / Register  

 

Minimize

 تاریخچه شرکت سیمان بیارجمند

 

در سال 1380 با تعامل و همکاری بعضی از دوستداران و علاقمندان در منطقه بیارجمند اندیشه احداث کارخانه سیمان در منطقه بیارجمند پدیدار و بدنبال آن اقدامات مطالعاتی صورت پذیرفت.

مطالعات اولیه در برگیرنده موارد ذیل بود:

 

     مطالعات بازار مصرف: با توجه به رو به رشد بودن، در حال توسعه بودن کشور جمهوری اسلامی ایران و همچنین طرح های در حال احداث، همچنین توسعه شهری و امکانات زیر بنائی، بر آن داشته است که همواره محصول سیمان به عنوان یک محصول استراتژیک و دارای اهمیت ویژه نظر کلیه مسئولین کشور و توده مردم را جلب نماید. نیازهای صنعتی، عمرانی، ساختمانی،  نیاز همیشگی به محصول سیمان خاکستری را باروند رو به رشد مواجه نموده است. بطوریکه دولت با فراهم نمودن مسیرهای سرمایه گذاری و خدمات ویژه، بستر را برای سرمایه گذاران فراهم نموده است.

پس از بررسی های تکمیلی و مطالعات دقیق تر مشخص گردید معدن مورد نظر یکی از مرغوب ترین و با کفیت ترین معادن سطح کشور می باشد.

نظر به اینکه کشورهای همسایه نیز به عنوان مصرف کننده متقاضی خرید و سفارش سیمان ایران هستند. شرایط و زمینه بسیار خوبی فراهم گردیده است که در این رابطه بصورت کلان نگری سرمایه گذاری گردد.

 

      مطالعات فنی و تکنولوژی: احداث کارخانه به لحاظ فنی و تکنولوژی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفت که نتیجه این ارزیابی بدین شرح می باشد. کارخانه سیمان شامل دو بخش داخلی و خارجی می باشد. در حال حاظر تولید کارخانه حدود 70 درصد در ایران تهیه و تأمین می گرددو حودو 30 درصدآن در خارج تأمین می گردد. به لحاظ فنی امکان تهیه تکنولوژی و احداث کارخانه سیمان در ایران وجود دارد و با توجه به امکانات بالقوه موجود در کشورمان هزینه تمام شده کارخانه سیمان با تکنولوژی اروپا اختلاف فاحش و چشمگیری دارد ( هزینه تمام شده در ایران پایین تر است) نتیجه مطالعات فنی و تکنولوژی نیز همکاران در سیمان بیارجمند را بر آن داشته تا نظر به دستیابی به هدف احداث کارخانه اقدامات بعدی را بعمل آورند.

 

      مطالعات فنی و اقتصادی : در این بخش با توجه به بررسی های فنی و تکنولوژی بعمل آمده مسیرهای اقتصادی طرح مورد تجزیه و تحلیل دقیق و کارشناسی قرار گرفت. انتظار آن
 می رفت با توان سرمایه گذاری که در ایران وجود دارد به طرق مختلف زمینه های تأمین منابع مالی را فراهم نمود. که از این بابت هزینه های احداث کارخانه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و بصورت کلی میزان سرمایه گذاری ثابت تعیین گردید و منابع مالی شامل فروش هام، مشارکت، تسهیلات، مشارکت در سرمایه گذاری داخلی، مشارکت در سرمایه گذاری خارجی، مشارکت در اجرا و احداث کارخانه از طریق فاینانس می باشد که توجیح بسیار خوبی برای تکمیل مطالعات فنی و اقتصادی بوده که نتیجه گیری مطالعات فنی و اقتصادی را اجرایی عملیاتی می نماید.

 

 مطالعات امکان سنجی موارد اولیه: پس از مطالعات فنی و اقتصادی با توجه به اینکه برای  احداث   کارخانه سیمان نیاز به مواد اولیه مرغوب می باشد، التزام امکان سنجی مواد اولیه را ایجاب می نماید. در این رابطه  در دشت بسیار وسیع و پهناوری از منطقه مطالعات اولیه جهت امکان سنجی مواد اولیه شروع گردید. برداشت نمونه های سطحی فراوان و ترانشه های گوناگون از مقاطع سطحی در مناطق مورد نظر و آزمایش نمونه ها و    عناصر ده گانه آن مورد نیاز جهت تولید سیمان می باشد، بصورت دامنه دار ادامه یافت و چند گزینه به عنوان محدوده معدن انتخاب گردید. پس از بررسی و مطالعات کارشناسی به عمل آمده و تطبیق نتایج آزمایشات، محدوده معدنی با مرغوبیت بسیار بالا در کیلومتر 8 غرب بیارجمند انتخاب وثبت گردید. پس از بررسی های تکمیلی و مطالعات دقیق تر مشخص گردید  معدن مورد نظر یکی از مرغوب ترین معادن سطح کشور می باشد. وجود معاد  مارل و توده های آبرفتی آهک با کیفیت و خلوص بالا همچنین نزدیک بودن مواد افزودنی به کارخانه سیمان سبب گردیده است بقیه مواد اولیه مورد نیاز پروسس با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت بهره برداری گردد